XXIX Niedziela Zwykła

20.10.2019

Pięcioksięgu widać, jaką ochroną cieszyły się wdowy w starożytnym Izraelu. Nie miały oparcia, dlatego potrzebowały opieki od innych. Wdowa z dzisiejszej Jezusowej przypowieści naprzykrza się sędziemu, gdyż potrzebuje obrony. Sama nie da sobie rady. I to jest sedno naszej relacji z Bogiem: sami nie damy rady. Dlatego mamy Go prosić, wołać do Niego, niekiedy krzyczeć. Bo jesteśmy jak ta wdowa – aby żyć naprawdę, potrzebujemy Bożej łaski i obrony. Najpierw jednak musimy się do tej potrzeby przyznać. Stanięcie w prawdzie o naszej kruchości i niesamowystarczalności otwiera drogę ku odnowie całego naszego życia.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 1. Dzisiaj we wszystkich kościołach i kaplicach świata przeżywamy Światowy Dzień Misyjny. Decyzją Stolicy Apostolskiej, już od 93 lat, zawsze w przedostatnią niedzielę października, swoimi modlitwami i ofiarami materialnymi wspieramy młode Kościoły na terytoriach misyjnych. W naszej Parafii po wszystkich Mszach św. zbieramy do puszek datki na ten cel.
 2. Siostry Misjonarki Służebnice Ducha świętego zapraszają dzisiaj do kościoła na nabożeństwo ku czci bł. Matki Józefy na godz. 17.00. Będzie ono połączone z nabożeństwem różańcowym w naszej świątyni.
 3. Nabożeństwa różańcowe w naszym kościele: w niedziele o godz. 17.00, w dni powszednie od poniedziałku do piątku godz. 18.00, w soboty po porannej Mszy św.. Siostry Misjonarki Służebnice Ducha Świętego zapraszają na różaniec od poniedziałku do piątku na godz. 17.00 do kaplicy przy ul. Borówkowej 9.
 4. Z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego Siostry Misjonarki organizują zbiórkę zwykłych i elastycznych bandaży, niepotrzebnych telefonów komórkowych, tabletów i okularów. Skrzynki wystawione są w kruchcie kościoła przez cały miesiąc październik. Więcej informacji na plakacie.
 5. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych. Msza św. na naszym Cmentarzu Parafialnym, w intencji wszystkich zmarłych Parafian i wszystkich spoczywających na cmentarzu, zostanie odprawiona o godz. 13.30!
 6. W kruchcie na stoliku zostały wyłożone kartki na Wymienianki, na których czytelnie wypisujemy (w mianowniku) imiona zmarłych, za których modlić będziemy się na różańcu od 2 do 8 listopada. Wypełnione karty składamy w Biurze Parafialnym uzgadniając przy okazji termin modlitwy za zmarłych.
 7. W związku z porządkowaniem grobów, uprzejmie prosimy o uporządkowanie spraw związanych z przedłużeniem ważności miejsc na naszym cmentarzu. Termin dzierżawy niektórych miejsc – o czym od wielu lat regularne przypominamy – dawno upłynął. W związku z tym przypominamy, że po upływie 20 lat nieopłacony grób przechodzi ponownie do dyspozycji administrującego cmentarzem – w tym przypadku Parafii pw. NMP z Góry Karmel w Bydgoszczy – i będzie użyty do pochówku, niezależnie od tego, czy postawiony jest na nim pomnik, czy też nie. Ze względu na niekiedy złą reakcję, lub częściej brak jakiejkolwiek reakcji ze strony zainteresowanych – dotychczasowych opiekunów grobu – z dniem 1. stycznia 2019 przyjęliśmy formalną rezygnację z prawa do dysponowania grobem. Odtąd w Księdze Cmentarnej figuruje on jako wolne miejsce do ponownego pochówku. Przez szereg lat wykazaliśmy bardzo dużą cierpliwość i wyrozumiałość. Wielokrotnie wysyłaliśmy listowne przypomnienia i prośby. W związku z powyższym informujemy, że od 1. stycznia 2020 roku nieopłacone groby będą systematycznie kasowane. W przypadku kasacji grobu, nagrobek należy odebrać u zarządcy cmentarza – jest nim Zakład Pogrzebowy Karola Boruckiego – w terminie określonym w regulaminie cmentarza.
 8. Fundacja NIE-zwykla dla Rodziny oferuje bezpłatny dyżur psychologa. Zapraszamy osoby, które potrzebują konsultacji lub porady w sprawach dotyczących problemów emocjonalnych, trudności w relacjach rodzinnych lub wątpliwości dotyczących prawidłowości w rozwoju dziecka. Możliwość skorzystania z porady w najbliższy piątek w godz. od 17.00 do 18.00 w sali parafialnej.
 9. Rekolekcje dla członków Żywego Różańca odbędą się w dniach od 15 do 17 listopada oraz od 22 do 24 listopada br. Rozpoczęcie w piątek o godz. 17.00. Zakończenie obiadem w niedzielę. Koszt 160 zł. Zapisy u Ks. Andrzeja Marmurowicza (tel. 534 681 213).
 10. W najbliższym czasie zapraszamy na spotkania wspólnot i grup parafialnych:
 • Pogodnej Wspólnoty w poniedziałek o godz. 16.00 w sali parafialnej,
 • I Kręgu Domowego Kościoła w poniedziałek o godz. 19.30,
 • Odnowy w Duchu Świętym w środę po wieczornej Mszy św. w sali parafialnej,
 • V Kręgu Domowego Kościoła w środę po wieczornej Mszy św.,
 • Chóru Parafialnego w czwartek o godz. 19.15,
 • Ministrantów i chłopców, którzy chcą zostać ministrantami w piątek o godz. 17.00,
 • Dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej w sobotę o godz. 9.00 w sali parafialnej,
 • Oazy Dzieci Bożych w sobotę o godz. 17.00 w sali parafialnej,
 • Szkoły Maryi w sobotę na wieczornej Mszy św. i następującym po nim nabożeństwie.
 1. Intencje Mszy św. przyjmujemy także po niedzielnych Mszach św.
 2. Zachęcamy do nabycia i lektury Przewodnika Katolickiego.
 3. Dziękujemy za złożone ofiary i wszelką pomoc świadczoną naszej Parafii.
 4. Bożemu Miłosierdziu polećmy naszych zmarłych. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Tomasza Deszcza.

Plik PDF do pobrania: XXIX Niedziela Zwykła