18.08.2024
Jezus powiedział do Żydów: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało, wydane za życie świata”. Sprzeczali się więc między sobą Żydzi, mówiąc: „Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?” Rzekł do nich Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”. (J 6, 51-58)
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
- Do końca sierpnia obowiązuje w naszej świątyni wakacyjny porządek Mszy św. Od 1 września (niedziela) wracamy do całorocznego porządku Mszy św.: w niedziele godz.: 7.30, 9.00, 10.30 (z udziałem dzieci), 12.00 i 17.30, w dni powszednie o 7.30 i 18.30.
- Na naszej stronie parafialnej – w dziale STANDARDY OCHRONY DZIECI – w pliku PDF, publikujemy STANDARDY OCHRONY DZIECI w Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Bydgoszczy.
- Poświęcenie tornistrów, podręczników i przyborów szkolnych dla pierwszych klas szkoły podstawowej odbędzie się w niedzielę 8 września podczas Mszy św. o godz. 10.30. Wtedy także, rozdamy zgłoszenia dla dzieci z klasy II, które rozpoczynają dwuletnie przygotowanie do I Komunii Świętej oraz dla młodzieży z klasy VII, rozpoczynającej trzyletni okres przygotowania do bierzmowania.
- Siostra Gabriela wraz z Mariankami i grupą dzieci z naszej Parafii oraz z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, dziękują wszystkim, którzy modlitwą wspierali czas rekolekcji w Zakopanem i Wakacje z Misjami, w Misyjnym Centrum Rekolekcyjno-Formacyjnego Księży Werbistów w Ocyplu w Borach Tucholskich. Bóg zapłać!
- Przy figurze św. Jana Pawła II wyłożona jest Parafialna Księga Abstynencji. Mogą się do niej wpisywać osoby dorosłe, które podjęły okresową lub dożywotnią rezygnację z picia alkoholu. Przypominamy, że według nauki Kościoła, dziecii młodzież zobowiązani są do całkowitej abstynencji, aż do osiągnięcia wieku dojrzałego.
- Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy prowadzi rekrutację na nowy rok studiów 2024/2025. Rekrutacja trwa do 18 września br. Więcej informacji na plakacie zawieszonym w gablocie ogłoszeń.
- Dziękujemy za składane ofiary.
- Biuro Parafialne czynne jest od poniedziałku do piątku tylko przed południem w godzinach od 10.00 do 12.00.
- Módlmy się o Boże Miłosierdzie dla naszych zmarłych. W minionym tygodniu Pan Bóg odwołał z tego świata śp. Lidię Titarenko i śp. Czesława Michalaka.
Plik PDF do pobrania: XX Niedziela Zwykła
KOMUNIKAT
Przewodniczącego
Konferencji Episkopatu Polski
abp. Tadeusza Wojdy SAC
dotyczący wdrażania standardów
ochrony małoletnich w Kościele w Polsce
W lipcu 2023 roku została przyjęta nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw dotyczących ochrony dzieci, czyli tzw. „Ustawa Kamilka”. Rezultatem tej ustawy jest m.in. Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich oraz wynikające z niego różnorodne działania, które w sposób usystematyzowany i wielowymiarowy mają dbać o dobro oraz bezpieczeństwo dzieci. Jednym z nich jest obowiązek wprowadzania standardów ochrony dla wszystkich placówek, gdzie przebywają lub mogą przebywać dzieci. Dotyczy to podmiotów prowadzących działalność oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, religijną, artystyczną, medyczną, sportową, turystyczną, itp. Standardy to zbiór zasad, które stawiają ochronę dziecka w centrum działań i wartości każdej instytucji, a tym samym pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne dzieciom środowisko.
Kościół przyjął tę ustawę z dużą otwartością. Podejmuje ona bowiem temat ochrony dzieci w sposób szeroki i całościowy, jako program ogólnospołeczny, który dotyczy wszystkich przestrzeni przebywania dzieci oraz osób, które z nimi pracują. Wspomniana troska jest zgodna z duchem Ewangelii, w której Jezus wielokrotnie mówił, że dobro tych najmniejszych i bezbronnych musi być uznane za pierwsze.
Jako wspólnota Kościoła, w którym gromadzą się dzieci, pragniemy podjąć to wyzwanie i wdrożyć w naszych parafiach, prowadzonych dziełach oraz instytucjach kościelnych obowiązujące prawem normy. Standardy ochrony są więc już przyjęte i stopniowo wdrażane. Regulacje te określają sposób rozumienia i planowania pracy duszpasterskiej, dobór i szkolenie pracowników, a także jasno określają kodeks właściwych zachowań, procedury podejmowania interwencji, wybór osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie standardów, w duchu troski o osoby skrzywdzone oraz wszystkie inne wymagane procedury.
Podjęliśmy też serię szkoleń, w których uczestniczyły zarówno osoby duchowne jak i świeckie posługujące w parafiach oraz odpowiedzialne za różne jednostki kościelne. Planowane są też działania edukacyjne i prewencyjne, w celu rozpowszechnienia wiedzy dotyczącej ochrony dzieci i jej właściwego zastosowania.
W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym zarówno w przygotowanie samych standardów, jak i przeprowadzenie niezbędnych szkoleń.
Wspomniane standardy, zgodnie z wymaganiami ustawy, będą podane do publicznej wiadomości w każdej jednostce kościelnej. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z nimi, aby w ten sposób pogłębiać naszą wspólnotową świadomość na temat ochrony małoletnich, co będzie pomocne w budowaniu świata bezpiecznego dla dzieci.
Wprowadzanie standardów ochrony małoletnich w naszych parafiach i instytucjach oraz dziełach prowadzonych przez Kościół stanowi nie tylko realizację obowiązku prawnego, ale jest również pozytywnym i jasnym komunikatem, że w codziennej posłudze duszpasterskiej Kościoła realizowane są ewangeliczne wartości. W praktyce oznaczają one pełną wrażliwości służbę i troskę o dobro każdego człowieka, a zwłaszcza dzieci i osób bezbronnych. Wprowadzając te standardy, Kościół włącza się w działania społeczne służące tworzeniu środowisk bezpiecznych i wolnych od wszelkich form przemocy.
✠ Tadeusz Wojda SAC |
Arcybiskup Metropolita Gdański |
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski |
Warszawa, 9 sierpnia 2024 r.