XIV Niedziela Zwykła

07.07.2024

Bracia: Aby nie wynosił mnie zbytnio ogrom objawień, dany mi został oścień dla ciała, wysłannik Szatana, aby mnie policzkował – żebym się nie unosił pychą. Dlatego trzykrotnie prosiłem Pana, aby odszedł ode mnie, lecz mi powiedział: „Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali”. Najchętniej więc będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa. Dlatego mam upodobanie w moich słabościach, w obelgach, w niedostatkach, w prześladowaniach, w uciskach z powodu Chrystusa. Albowiem ilekroć niedomagam, tylekroć jestem mocny. (2 Kor 12, 7-10)

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 1. Wakacyjny porządek odprawiania Mszy św. w naszym kościele: w niedziele godz.: 8.00, 10.00, 12.00 i o 17.30, w dni powszednie od poniedziałku do piątku o godz. 18.30, w soboty o godz. 7.30 i 18.30.
 2. Dzisiaj rozpoczynamy nowennę przed naszym parafialnym odpustem. Modlitwę nowennową przeżywać będziemy: w tę i przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 8.00, w sobotę po Mszy św. o godz. 7.30, natomiast w pozostałe dni po wieczornych Mszach św.
 3. Msza św. odpustowa w naszym kościele zostanie odprawiona we wtorek, 16 lipca, o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie Kanonik Kazimierz Drapała, a kazanie wygłosi Ks. Kanonik Jerzy Ptach – to nasi dostojni Jubilaci.
 4. Osoby, które chcą w tym dniu przyjąć szkaplerz, prosimy o zapisanie się w Biurze Parafialnym.
 5. Po Mszy św. odpustowej, wraz z Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej, planujemy poczęstunek i koncert. Prosimy o pomoc w organizacji świątecznego stołu. Dotyczy to wypieku ciast, przygotowaniu smalcu, ogórków itd. W tym roku zmówiliśmy grochówkę, którą przygotuje wojsko. Nie mamy już możliwości by zorganizować kuchnię wojskową, w której moglibyśmy, jak dotychczas, ugotować zupę.
 6. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej dziękuje za zbiórkę makulatury. Zebrano 1880 kg. Środki pozyskane ze zbiórki Akcja Katolicka przeznacza na sfinansowanie poczęstunku w czasie odpusty parafialnego.  
 7. Spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w poniedziałek po wieczornej Mszy św.
 8. W najbliższą sobotę obchodzimy kolejny Dzień Fatimski. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zaprasza na poranną Mszę św. i następujące po niej nabożeństwo fatimskie, połączone z nowenną przed naszym parafialnym odpustem.
 9. Nabożeństwo Parafialnej Wspólnoty Różańcowej połączone z nowenną przed naszym odpustem parafialnym w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 8.00.
 10. W trakcie odpustowej procesji, bardzo prosimy dziewczynki o sypanie kwiatków.
 11. Spotkanie chóru parafialnego w czwartek po wieczornej Mszy św. w sali w domu parafialnym.
 12. W dniach od 21 do 31 lipca obywać się będzie XX Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. Za pisy do Grupy ZIELONO-ŻÓŁTEJ pod nr tel. 501 373 449. Spotkanie organizacyjne 7 lipca o godz. 18.30 w parafii pw. Św. Kazimierza w Łochowie.
 13. Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy prowadzi rekrutację na nowy rok studiów 2024/2025. Rekrutacja trwa do 18 września br. Więcej informacji na plakacie zawieszonym w gablocie ogłoszeń.
 14. Dziękujemy za składane ofiary. Za tydzień przypada druga niedziela miesiąca. Ofiarami z wszystkich Mszy św. przeznaczymy na zorganizowanie naszej parafialnej uroczystości odpustowej (m.in. koszty grochówki dla około 300 osób; chleb; napoje itd.).
 15. Biuro Parafialne czynne jest w czasie wakacji od poniedziałku do piątku tylko przed południem w godzinach od 10.00 do 12.00. W czwartek popołudniu jest nieczynne.
 16. Módlmy się o Boże Miłosierdzie dla naszych zmarłych. W ostatnim czasie pożegnaliśmy śp. Jolantę Hiller.

Plik PDF do pobrania: XIV Niedziela Zwykła

Szkaplerz święty

Krótka historia Szkaplerza

Szkaplerz, noszony obecnie jako część habitu przez wiele rodzin zakonnych, wywodzi się z wierzchniej szaty, którą mnisi przywdziewali na habit w czasie ręcznej pracy. Najczęściej zakładany był przez głowę. Jeden płat materiału opadał na plecy, a drugi na piersi. Łacińskie słowa scapulae oznacza barki, ramiona, plecy.

Historia Szkaplerza jako znaku Maryi i związanego z nim nabożeństwa wyrasta z aktu zawierzenia karmelitów Maryi. Początki zakonu karmelitańskiego, który powstał w Palestynie przełomu XII i XIII wieku były bardzo trudne. Na skutek prześladowań ze strony muzułmanów musiał przenieść się do Europy. Zakon mało znany w nowym środowisku, stał przed realną perspektywą zamarcia. W takiej sytuacji świątobliwy generał zakonu, Szymon Stock, zmobilizował swoich barci i podjął wysiłek zawierzenia się Maryi. Tradycja karmelitańska podaje, że św. Szymon Stock modlił się usilnie do Matki Jezusa słowami antyfony Flos CarmeliKwiecie Karmelu. W odpowiedzi Maryja ukazała mu się w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. w otoczeniu aniołów. Wskazała na jego Szkaplerz i ustanowiła go znakiem swej matczynej opieki. Uczyniła to słowami: „To będzie przywilejem dla ciebie i wszystkich karmelitów – kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego”.

Nabożeństwo Szkaplerzne, praktykowane początkowo we wspólnotach karmelitańskich, bardzo szybko rozpowszechniło się wśród ludzi świeckich i duchowieństwa, królów i poddanych, bogatych i biednych, prostych i wykształconych. Propagowanie kultu maryjnego w znaku Szkaplerza stało się częścią misji zakonu, który nie tylko przetrwał czas niepewności, ale również wydał piękne owoce mistycznego doświadczenia Boga w osobach trzech doktorów Kościoła: św. Teresy z Awili (jej relikwie są m.in. w naszym kościele), św. Jan od Krzyża i św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

 

Dla noszących szkaplerz święty:

Obietnice

 1. Kto umrze odziany Szkaplerzem świętym nie zazna ognia piekielnego.
 2. Noszący(a) Szkaplerz święty jak czciciel(ka) Matki Bożej zapewnia sobie Jej opiekę co do duszy i cała w tym życiu i szczególną pomoc w godzinie śmierci.
 3. Każdy(a), kto pobożnie nosi szkaplerz i zachowuje czystość według stanu, zostanie wybawiony(a) z czyśćca w sobotę po swej śmierci.
 4. Ci, którzy przyjęli Szkaplerz, są złączeni z zakonem karmelitańskim i mają udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci, a więc: we Mszach świętych, Komuniach świętych, umartwieniach, odpustach, modlitwach, postach itp.

Obowiązki

 1. Naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć.
 2. Dniem i nocą nosić na sobie Szkaplerz (lub medalik szkaplerzny).
 3. Odmawiać codziennie modlitwę naznaczoną w dniu przyjęcia Szkaplerza (zazwyczaj Pod Twoją obronę…, Witaj, Królowo… lub 3x Zdrowaś Maryja …).
 4. Czynić dobrze bliźnim.

 

Praktyki zalecane noszącym Szkaplerz święty

 1. Przynajmniej raz w miesiącu, jeżeli pozwolą na to warunki oraz w święta Matki Bożej przystępować do spowiedzi i Komunii świętej.
 2. Nawiedzać często kościół i przynajmniej przez kilka minut modlić się do Matki Bożej.

Od czasu do czasu z miłości do Matki Bożej wyrzec się czegoś dozwolonego (drobne umartwienia).