Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

09.04.2023

Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?

Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał (Łk. 24,5)

Tajemnica Paschy jest „dotknięciem”

nigdy nieprzewidywalnego przejścia Boga ludzkimi drogami.

W Wielkanocny Poranek, Ten, Który nieustannie wszystko czyni nowym,

 objawił nam Zmartwychwstanie jako „nowość”,

której świat do tej pory jeszcze nie znał.

Surrexit Christus spes mea! – Zmartwychwstał Chrystus moja nadzieja!

Dzieląc się tą radosną prawdą, życzymy wszystkim:

Drogim Parafianom, Gościom i Sympatykom naszej Parafii,

aby przeżywanie Tajemnic Wielkanocnych odnowiło

i umocniło w Was spojrzenie wiary, która otwiera na Chrystusa

i w Nim odnajduje swoją moc, nadzieję i oczyszczenie.

Niech to „dotknięcie” Boga w Zmartwychwstałym Chrystusie

wyzwala Was z wszelkich ograniczeń w dawaniu siebie z miłości Bogu i bliźniemu

i czyni Waszą codzienność nową.

Niech pomaga patrzeć na ludzi z większym optymizmem i wierzyć,

że dzisiaj też potrafimy ubogacać siebie nawzajem Dobrem,

które zawsze zwycięża.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 1. Jutro drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Msze św. w naszym kościele według porządku niedzielnego.
 2. Trwa nowenna przed Świętem Bożego Miłosierdzia. Każdego dnia, aż do soboty w naszym kościele, o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia połączona z nowenną.
 3. W przyszłą niedzielę obchodzimy w liturgii Święto Bożego Miłosierdzia. O godz. 15.00 zapraszamy do wspólnego przeżycia w kościele Godziny Bożego Miłosierdzia.
 4. W najbliższy piątek ze wzglądu na oktawę wielkanocną nie obowiązują nas przepisy o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
 5. Spotkanie Marianek w sobotę o godz. 10.00 w sali w domu parafialnym.
 6. Spotkanie Służby Liturgicznej Ołtarza w sobotę, 15 kwietnia o godz. 11.00. Zapraszamy ministrantów lektorów nadzwyczajnych szafarzy oraz wszystkich chcących służyć przy ołtarzu.
 7. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją pracą, poświęconym czasem, służbą i talentem przyczynili się do tak pięknego przeżycia przez nas czasu Triduum Paschalnego. Słowa szczególnego uznania za pełną oddania posługę kierujemy pod adresem Pań i Panów, którzy posprzątali naszą świątynię, przygotowali ciemnicę i Grób Pański. Dziękujemy Pani Dorocie, Panu Markowi, nadzwyczajnym szafarzom Komunii Świętej, lektorom, ministrantom i ceremoniarzom. Dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie i pełne wiary przeżycie obchodów Triduum Paschalnego.
 8. Dziękujemy za złożone ofiary, także te, które wpływają na parafialne konto. Bóg zapłać!
 9. Numer naszego parafialnego konta bankowego: Bank PeKao SA nr: 21 1240 1183 1111 0010 0399 1984 – z dopiskiem „DAROWIZNA NA CELE KULTU RELIGIJNEGO”.
 10. Biuro Parafialne czynne jest w tym tygodniu od wtorku do piątku od godz. 10.00 do 12.00 i dodatkowo w czwartek od godz. 17.00 do 18.00.
 11. Na stoliku wyłożone są bieżące Ogłoszenia Parafialne, które prosimy zabrać do domu.
 12. Zachęcamy do zakupu i lektury Przewodnika Katolickiego.
 13. Módlmy się o Boże Miłosierdzie dla naszych zmarłych. W ostatnim czasie Pan Bóg odwołał z tego świata: śp. Jadwigę Klasło, śp. Krystynę Trojańczyk, śp. Blandynę Łaniewską, której pogrzeb rozpocznie się we wtorek o godz. 11.30, Mszą św. w kaplicy na cmentarzu Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Zmarła także śp. Longina Włodarczyk – mama Księdza Biskupa Krzysztofa Włodarczyka.

Plik PDF do pobrania: Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

 

Umiłowani Siostry i Bracia,

Diecezjanie oraz przybywający do nas Goście!

 

W dniu Wielkanocy liturgia rozpoczyna się słowami: „Zmartwychwstałem i zawsze jestem z Tobą; położyłeś na mnie swą rękę”. Według liturgii są to pierwsze słowa skierowane przez Syna do Ojca po zmartwychwstaniu, po powrocie z nocy śmierci do świata żyjących. Te słowa Jezus Zmartwychwstały kieruje także do każdego z nas: „Zmartwychwstałem i teraz zawsze jestem z tobą”. Jezus żyje i jako żyjący idzie przed nami. Woła nas, byśmy szli za Nim, żyjącym, i byśmy w ten sposób i my odnaleźli drogę życia.

 

Z okazji tych Świąt składamy sobie życzenia. Chrześcijański sposób wyrażania życzeń najbardziej przejawia się w tym, że odnosimy się do prawdy o zmartwychwstaniu naszego Pana i patrząc na Niego, umacniamy się w tym, byśmy nie odrzucali krzyża obecnego w naszym życiu, lecz z tym krzyżem szli za Chrystusem, wierząc, że będziemy mieć udział w Jego zmartwychwstaniu. Ufamy, że mocą Zmartwychwstałego już teraz we wszystkich naszych wzajemnych relacjach i w sposobie podchodzenia do wydarzeń stajemy się ludźmi, którzy nie patrzą tylko na własny interes, nie ulegają presji zachowania własnego życia za wszelką cenę, lecz mają w sobie moc inwestowania i dawania siebie, by służyć życiu: w rodzinie, w parafii, w środowisku pracy.

 

Te nasze życzenia mają moc spełnienia na tyle, na ile trwamy w łączności z Jezusem, Głową Kościoła – naszą Głową. Troszczmy się więc o ścisły związek z Chrystusem i nie pozwólmy, by cokolwiek nas od Niego odłączyło. Złączeni z Nim i zakorzenieni w Jego tajemnicy paschalnej będziemy ludźmi promieniującymi radością i optymizmem, mającymi w sobie moc życia zdolnego przechodzić przez bramę śmierci i obdarzać innych życiem. Dlatego świętujmy w radości Paschę naszego Pana i naszą Paschę!

 

Maryja, Matka Pięknej Miłości, niech Was wspiera w drodze do zbawienia!

 

Na te radosne i pełne nadziei Święta Paschalne Wszystkim z serca błogosławię

 

+Krzysztof Włodarczyk

Biskup Bydgoski